+420 353 100 270

Finanční novinky 2016

Zřejmě nejvíce změn se letos dotkne podnikatelů. Od začátku roku 2016 pro ně stát zavedl novou povinnost – tzv. kontrolní hlášení k dani z přidané hodnoty. Vzrostla minimální mzda a zvyšují se také minimální měsíční platby na zdravotní a sociální pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Z kapsy budou muset vytáhnout o 660 korun více.

Měsíční minimální mzda se od ledna zvyšuje o 700 Kč, konkrétně z 9200 Kč na 9900 Kč, základní hodinová sazba se pak zvyšuje z 55 Kč na 58,70 Kč.

Státní zaměstnanci a pracovníci veřejné sféry dostali přidáno už od listopadu loňského roku o tři procenta, učitelé o 3,3 procenta. Zdravotníci si ve výdělcích polepší o 5% až teď od ledna. Politikům by měly vzrůst platy zhruba o sedm procent.

Podnikatelé se museli před začátkem nového roku připravit zejména na změny související s daní z přidané hodnoty (DPH). Každý plátce DPH má nově povinnost podávat tzv. kontrolní hlášení. Jde v zásadě o nový druh daňového přiznání, poskytovaného měsíčně či čtvrtletně. Budou v něm uváděny údaje z daňových dokladů a dalších dokumentů o nakládání se zbožím nebo službami.

Finanční správě to má umožnit efektivnější daňovou kontrolu v oblasti DPH, kde ročně dochází k únikům v řádu desítek miliard korun.

Živnostníkům a drobným podnikatelům se letos také zvyšují minimální zálohy za sociální a zdravotní pojištění.

Další novinkou je to, že daň z prodeje nemovitosti bude od letoška platit vždy kupující.